Shrnutí webináře CIVINET zaměřeného na cyklodopravu a mikromobilitu

Webinář „Cyklistická doprava a mikromobilita – hnací motor v oblasti udržitelné městské mobility?" se uskutečnil 16. 6. 2021 místo semináře původně plánovaného v Banské Bystrici a část přednášek tak byla zaměřena na problematiku související s městem Banská Bystrica a s Banskobystrickým krajem.

Na webináři vystoupil např. cyklokoordinátor Banskobystřického kraje, Peter Halaj, který informoval a aktivitách kraje v oblasti cyklistické dopravy a zmínil důležitost integrace jednotlivých projektů pro efektivní využití finančních zdrojů. Andrea Štulajterová z Občanské cykloiniciativy Banská Bystica, koordinátorka Evropského týdne mobility, představila příklady dobré praxe v oblasti cyklodopravy a opatření, která nejsou finančně nákladná a pro města snadno realizovatelná. Jedním z příkladů je například tzv. „walkability map“, mapa, která v Banské Bystrici ukazuje chodcům a návštěvníkům města časovou pěší dostupnost v rámci města, a to, že chůze na krátké vzdálenosti k blízkm cílům zabere mnohdy méně času, než čekání na hromadnou dopravu či jízda autem. Standardy mikromobility podle provozovatele sdílených kol a koloběžek, společnosti Bolt, která funguje v Česku i na Slovensku a nově i ve městě Banská Bystrica, představil manažer Martin Zajíc. Kromě toho byla diskutována podpora cyklistické dopravy na Slovensku ze strany státu, a to Danem Kollárem, z občanského sdružení Cyklokoalicia, a také Peterem Klučkou, národním cyklokoordinátorem Ministerstva dopravy a výstavby SR. Na webináři dále zazněly příspěvky z České republiky, a to o možnostech využití dat získaných z kampaně Do práce na kole, z pohledu koordinátora Jana Harudy z organizace AutoMat, a také vhled do problematiky legislativního vymezení prostředků s elektrickým pohonem v Česku. Poznatky a zkušenosti z Česka a Slovenska doplnil Antal Gertheis, generální ředitel Mobilissimus Ltd., společnosti, která vykonává funkci sekretariátu maďarské sítě CIVINET o komplexní pohled na stav cyklistické dopravy v Maďarsku.

Byli jste na webinář registrovaní, ale nakonec jste se nemohli zúčastnit? Pokud máte zájem dodatečně shlédnout záznam webináře, kontaktujte e-mailem sekretariát CIVINETu a zašleme Vám odkaz.

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2022
Tento projekt je financován z výzkumného a inovačního programu Evropské Unie Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 815008.