RuralCar – Seznamte se s mobilní aplikací pro sdílení jízd ve venkovských oblastech

Ve Španělsku má mobilitu na venkově usnadnit mobilní aplikace pro spolujízdu RuralCar, kterou spustily skupina Red Eléctrica, sdružení El Hueco a nadace La Caixa. Je zaměřena na oblasti, kde nabídka veřejné dopravy nestačí potřebám obyvatel a neexistují tam alternativy, jako například carsharing.

Na platfromě RuralCar se obyvatelé odlehlých oblastí Španělska mohou spojit s ostatními sousedy ve své oblasti, aby pokryli své cestovní potřeby zorganizováním společné jízdy, např. za službami (pošta, lékař, nákup) nebo třeba za účelem návštěvy příbuzných.

Platforma je koncipována jako virtuální nástěnka, která rozděluje informace důležité obyvatele venkova podle oblastí nebo regionů a zasílá jim upozornění a oznámení na mobilní telefon. Uživatelé mohou aplikaci využít nejenom k nabídnutí svezení autem na určitou trasu ostatním či k požádání o pomoc s dopravou, ale také k inzerci předmětů k prodeji, nebo k poptávání služby či k jejímu nabídnutí ostatním.

K návrhu aplikace přispělo v dotazníkovém šetření v terénu 650 obyvatel oblastí s nedostatečnou dopravní obslužností. RuralCar má jednoduché rozhraní, které usnadňuje používání starším lidem, lidem se zrakovým postižením nebo těm, kteří se neorientují nových technologií. Design aplikace je přizpůsoben zrakově postiženým osobám podporou čitelnosti skrze velkou velikost písma a ikon.

Aplikace RuralCar je ke stažení v App Store a Google Play a lze ji používat po celém Španělsku. Kromě výše popsaného využití nabízí aplikace ještě další služby, a to zatím pouze v provincii Soria, kde sociální podnik La Exclusiva vytvořil bezplatný systém doručení základních produktů a služeb do domácnosti pro starší osoby nebo osoby se sníženou pohyblivostí. Skupiny Red Eléctrica a El Hueco nyní hledají podobné spolupracující subjekty také v dalších provinciích, aby mohly model ze Sorie využít i jinde a znásobit tak počet uživatelů aplikace.

Zdroj informací a vizuálních materiálů: https://www.esmartcity.es/2022/02/21/lanzamiento-ruralcar-aplicacion-movil-viajes-compartidos-espana-vacia


RuralCar – Seznamte se s mobilní aplikací pro sdílení jízd ve venkovských oblastech
O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.