Praha jde příkladem v podpoře udržitelné městské logistiky – otevřela první cyklo-depo v Česku

V době koronavirových omezení a vzestupu nákupů po internetu se naplno ukázala důležitost řešení logistiky přepravy na poslední míli. Hlavní město Praha se tak rozhodlo uvést v život návrh z komplexní studie městské logistiky Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) z roku 2018 a zprovoznit první cyklo-depo v Česku. Realizací projektu s názvem DEPOT.BIKE učinilo město první velký krok v podpoře rozvozu zásilek prostřednictvím nákladních elektrokol. Cyklo-depo, které se otevřelo 18. listopadu 2020, je umístěné pod tělesem Magistrály v místě bývalého soukromého parkoviště v oblasti rozhraní Florence a Těšnova. Lokalita byla vybraná na základě ideální dopravní obslužnosti pro zásobovací dodávky na Magistrále a pro kurýry na kole, kterým umožňuje snadno zásobovat osm pražských čtvrtí. Pilotní depo využívají logistické společnosti Dachser, DHL Express, DPD, GLS, Messenger, PPL a Rohlik.cz, které budou společně provozovat flotilu více než 30 nákladních elektrokol různých typů a technologií. Organizaci a provoz zajišťuje český specialista na elektrokola – ekolo.cz, ve spolupráci s TSK Praha. Cyklo-depo je nyní v šestiměsíčním testovacím provozu, který je průběžně vyhodnocován především po stránce ekonomické a z hlediska environmentálních a společenských dopadů. Z tohoto důvodu je depo realizováno jako dočasná stavba a lze jej kdykoliv velmi rychle upravit či přemístit do jiné lokality.

zdroj informací: www.depot.bike.cz

Praha jde příkladem v podpoře udržitelné městské logistiky – otevřela první cyklo-depo v Česku 01

Zdroj: TZ Depot.bike

Praha jde příkladem v podpoře udržitelné městské logistiky – otevřela první cyklo-depo v Česku 02

Zdroj: TZ Depot.bike

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2022
Tento projekt je financován z výzkumného a inovačního programu Evropské Unie Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 815008.