Nové iniciativy na podporu využívání jízdních kol a veřejné dopravy v centru Bruselu

Brusel zavádí iniciativy, jejichž cílem je snížit podíl automobilové dopravy v centru města. Dojíždějící do belgického hlavního města budou mít od 5. září 2022 parkování na parkovištích typu P+R zdarma, a navíc budou mít slevu 75 % na předplatné za Cykloparking, síť bezpečných parkovišť pro jízdní kola, která funguje v celé bruselské aglomeraci.

Některá ze současných sedmi parkovišť typu P+R lze využívat zdarma již nyní, jiná nabízejí předplatné pro dojíždějící a parkovací místa pro příležitostné uživatele. Roční tarif předplatného činí 60 eur a 1,50 eura za den použití, zatímco příležitostní uživatelé platí 3 eura za den.

Podobně jako v jiných městech, je míra využívání P+R různá. Některá parkoviště jsou využívána do té míry, že se uvažuje o jejich rozšíření (bezplatné P+R ve Stalle a zpoplatněné P+R Kraain), zatímco jiná, mají míru využití velmi nízkou (např. P+R v Coovi za 16 milionů eur, které bylo otevřeno v roce 2019, nikdy nedosáhlo využití vyššího než 20 %).

Od 5. září budou všechna parkoviště typu P+R pro dojíždějící zdarma, ale bude stále vyžadována registrace k „předplatnému“ (zdarma). V případě příležitostných návštěvníků bude parkování zdarma pouze v případě, že budou do centra města pokračovat veřejnou dopravou. Ověření bude probíhat tím způsobem, že před odjezdem naskenují na parkovišti jízdenku na MHD. Bruselská parkovací agenturou Parking.Brussels rovněž nabízí kompenzaci těm uživatelům P+R a cyklistům, kteří si zakoupili předplatné v době od vyhlášení nových tarifů (1. srpna) do jejich uvedení do provozu,

Iniciativami chtějí představitelé Bruselu jednak učinit celý region dostupnějším a atraktivnějším pro návštěvníky a zpříjemnit život jeho obyvatelům, jednak naplnit cíle nového městského plánu v oblasti klimatu, ovzduší a energetiky, v němž vláda slíbila urychlit realizaci bruselského plánu mobility „Good Move“.

Zdroj informací:https://www.eltis.org/in-brief/news/brussels-park-and-ride-car-parks-become-free-charge

Nové iniciativy na podporu využívání jízdních kol a veřejné dopravy v centru Bruselu
O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2022
Tento projekt je financován z výzkumného a inovačního programu Evropské Unie Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 815008.