Konference v Říčanech nabídla inspiraci v cyklistické dopravě i využívání aplikací a služeb pro města

Letošní konference sítě CIVINET, pořádaná 12. dubna v Říčanech u Prahy, měla podtitul „MaaS a podpora cyklistiky v (nejen) menších městech“. Lokalita nebyla vybraná zcela náhodně – právě Říčany jsou dobrým příkladem toho, jak může malé město využívat konceptu „mobility jako služby“, a zároveň příkladem města podporujícího cyklistickou dopravu. Město Říčany provozuje ve spolupráci se společností Citya službu, kdy se přes aplikaci mohou svézt zájemci po Říčanech a okolních obcích. Tato přepravní služba na vyžádání přináší veřejnosti nový rozměr cestování, protože je efektivnější než kapacitní vozy veřejné dopravy pro menší skupinky osob a dokáže zajistit odvoz do škol i volnočasových aktivit dětí, kdy rodič nemusí trávit čas za volantem. Každodenní cesty se tak stávají pohodlné, jednoduché a také udržitelné.

Na 60 účastníků konference načerpalo inspiraci nejenom od Říčan, ale také od dalších měst – Otrokovic, Přerova, Prostějova. O zkušenosti s rozvojem cyklodopravy se podělili také zástupci města Trnavy a Trnavského kraje, kde má cyklodoprava velkou podporu u veřejnosti i zastupitelů města. Řeč byla také o podpoře cyklistické dopravy skrze kampaně (Auto*mat, z.s.). Na mobilitu jako službu, která s sebou přináší také aspekty nakládání s pořízenými daty, se zaměřilo Centrum dopravního výzkumu. Na konferenci byly také prezentovány možnosti služeb společnosti Bolt, jejíž zástupci se s účastníky podělili o zkušenosti z praxe, zejména s využíváním služeb mikromobility. V závěru konference zástupkyně Středočeského kraje prezentovala možnosti využití finančních titulů kraje pro rozvoj cyklistické infrastruktury.

Po konferenci následovala cykloexkurze, kde se na 20 účastníků vypravilo na vyjížďku po cyklistické infrastruktuře Říčan až k hranicím Hlavního města Prahy a zpět. Na zhruba 12 km, které účastníci ujeli, se všem přiblížila možnost každodenní cesty na kole prostředím města i problémy, které se na cestě objevují. Jelikož Říčany jsou kopcovitým městem, jsou příkladem toho, že i v kopcovitém terénu města je cyklodoprava možným způsobem pro každodenní cesty.

Konferenci organizovalo Centrum dopravního výzkumu, v. v. i., sekretariát spolku CIVINET CZ SK, a Město Říčany, jako součást mezinárodního projektu CLIMASUM. Tento projekt je součástí Evropské iniciativy na ochranu klimatu (EUKI) Spolkového ministerstva hospodářství a ochrany klimatu (BMWK). Více o Evropské klimatické iniciativě (EUKI):www.euki.de/en . 

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.