Městská síť cykloboxů v Berouně

Zadavatel: Město Beroun
Investor: Program Švýcarsko-české spolupráce
Zpracovatel(é)/realizační firmy: BS Bike company s.r.o. 

Termín realizace opatření:
2017

Popis a cíle opatření:
V rámci dlouhodobé podpory cyklistické dopravy se město Beroun rozhodlo realizovat opatření, které cyklistům umožní bezpečnou úschovu kola. Obyvatelé i návštěvníci města mohou své kolo bezplatně zaparkovat v některém ze samoobslužných boxů Bike Safe Box.
Vnitřní části boxů jsou tvořeny bezpečnostními plasty, které je chrání proti poškození, tvoří zásuvku pro odložení helmy či baťohu a obsahují také držáky pro kola. Boxy jsou tak vhodné také pro turisty, kteří zde odloží své kolo a zavazadlo a pokračují například na prohlídku centra města. Do boxu lze snadno ve vodorovné poloze umístit dvě jízdní kola a případně i třetí dětské kolo.  Prvky v boxech jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů.
Podobná služba funguje i v jiných městech, ne ale v takovém rozsahu jako v Berouně, kde je zbudovaná celá síť městských cykloboxů.

Financování:
Program Švýcarsko-české spolupráce (přebytek finančních prostředků na přesun autobusového nádraží)

Popis realizace opatření:
Cykloboxy byly umístěny do pěti lokalit ve veřejném prostoru a sedmi lokalit v areálech základních a středních škol. Díky tomu, že jsou mobilní je lze ale v budoucnu podle zájmu přemístit.
Ve veřejném prostoru jsou sestavy tvořeny celkem 30 boxy a jsou vybaveny elektronickým systémem.
Elektronický systém je napájen solární energií. Výjimkou je box v městském kempu, který je napojen na elektrickou síť, díky čemuž může být v budoucnu rozšířen o nabíjení elektrokol.
Boxy jsou vybaveny samoobslužný terminálem, který umožňuje platbu mincemi i bezkontaktní platební kartou. Cena prvních 3 hodin úschovy na 5 Kč, 4. až 12. hodina je za 10 Kč a další již za 50 Kč.
Sestavy v areálech základních a středních škol jsou tvořeny celkem 28 boxy. Na rozdíl od cykloboxů ve veřejném prostoru nemají elektronický systém, ale jsou opatřeny bezpečnostními visacími zámky se systémem generálních klíčů. Dveře boxů ve školách se nedovírají až na zem, ale zůstává zde 30 mm mezera, čímž je zabráněno nebezpeční přiskřípnutí nohy dveřmi.

Odkazy a přílohy:
http://bikesafebox.cz/
http://www.cyklomesta.cz/novinky/beroun-vybudoval-prvni-mestskou-sit-bezpecnych-cykloboxu/

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.