Biketower Přerov – vlakové a autobusové nádraží

Zadavatel: Město Přerov
Investor: Město Přerov
Partneři: Podpora provozu - InKarta ČD a.s. - prvních 24 hodin zdarma 
Zpracovatel - realizační firma: SYSTEMATICA s.r.o., Jindřišská 33, Pardubice

Kontaktní osoba:
Rudolf Bernart
Tel: +420 777 675 677, Email: rudolf.bernart@biketower.cz
Boris Fukátko
Tel: +420 602 434 952, Email: boris.fukatko@biketower.cz

Termín realizace opatření:
Rok 2015

Popis a cíle opatření:
Cyklověž BIKETOWER, automatický skladovací systém pro kola, tvoří systém zakladačů a 118 úložných pozic. Celé zařízení má tvar pravidelného dvanáctistěnu a je uzavřeno opláštěním z bezpečnostního skla. BIKETOWER je uložena na základové železobetonové desce, která současně tvoří ochranný podstavec. Pro uložení a vyzvednutí kol slouží vstupní modul s platebním terminálem a informačním monitorem s návodem na použití.
BIKETOWER poskytuje možnost:
Uskladnit jízdní kola i elektrokola všech kategorií až do 50kg, Jazykové mutace, Platby mincemi, sms, In-Kartou, městskou kartou, Zpětné evidence, Vzdálené monitorování a připojení na pult centrální ochrany, Začlenění do stávající zástavby vhodným polepem pláště cyklověže, komerční využití pláště cyklověže reklamním polepem.

Financování:
Státní rozpočet, ČR - Národní program podpory cestovního ruchu MMR, Podprogram: Cestování dostupné všem 

Popis realizace opatření:
Novým a významným krokem, který podporuje aktivní cyklisty v Přerově, je postavení parkovacího domu pro kola. Stavba připomíná věž. Proto ji někteří nazývají cyklověží. Uschování kola nebo elektrokola v cyklověži má nesporné výhody. Především již zmíněnou bezpečnost vašeho kola, ale také jeho příslušenství. Můžete zapomenout na demontáž světel, cyklocomputerů, vyndávání obsahu cyklobrašen a podobně. Tady se vám určitě nic neztratí!
Parkovací dům pro kola v Přerově najdete v proluce mezi budovou vlakového nádraží a autobusovým nádražím. Při výšce 11,4 m a průměru přesahujícím 8 m ho určitě nepřehlédnete. Pro stavbu je typická ocelová konstrukce opláštěná bezpečnostním sklem a logo. Provoz je plně automatický, ovládání jednoduché a intuitivní. Přesto je u vstupního modulu podrobný návod na uschování a následné vyzvednutí vašeho kola (elektrokola). Poblíž stavby také najdete velkou informační tabuli s plánem města a vyznačenými cyklostezkami, včetně napojení na Cyklostezku Bečva. Město Přerov se stalo po Hradci Králové druhým městem v České republice a prvním na Moravě, které může cyklistům nabídnout moderní a především bezpečný způsob uschování kol a elektrokol.
 
Inspirace, poučení a doporučení pro další města:
Internetový přístup - cyklisté se mohou před jízdou podívat, kolik je aktuálně volných parkovacích pozic v konkrétní cyklověži pomocí chytrého telefonu nebo iPadu. Adresa je uvedena v QR kódu vyvěšeném na každé cyklověži.

Odkazy a přílohy:
http://www.biketower.cz/cz/biketower
http://www.cykloprerov.cz/cz/cyklistika-v-prerove/parkovaci-dum

Doplňující informace:
Noční osvětlení
Vnitřní prostor může být nasvícen LED osvětlením.
Technické parametry:

Skladovací kapacita

:118 kol

Typy kol:

Všechny typy do hmotnosti 50kg

Výška:

11,4 m

Průměr:

8,36 m

Platební systém:

mince, na přání In Karta, sms, městská karta

Kamerový systém:

záznam ukládání kol s archivací

Evidence provozu:

systém zaznamenává denní provoz kol

Platební terminál BIKETOWER může být doplněn SW Českých drah a být uzpůsoben na placení In Kartou.
České dráhy již dlouhodobě podporují cyklistickou dopravu a od roku 2016 podporují také využívání cyklověže v Přerově, kde při platbě In Kartou mají cyklisté parkování do 24 hodin zdarma.

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.