Bikesharing Nitra

Zadavatel: Město Nitra,
Partneři: společnost Arriva

Kontaktní osoba:
ARRIVA Slovakia a.s.
Štúrova 72, 949 44 Nitra
Kontakt: bike@arriva.sk

Termín realizace:
Rok 2018

Popis a cíle opatření:
Město  Nitra podpořilo projekt sumou 27-tis. eur a podepsalo s Arrivou smlouvu o vzájemné spolupráci. Obě strany se zavázali podpořit mobilitu města -  s důrazem na cyklodopravu a poskytování služby sdílených kol. 
Systém sdílených kol je určen pro obyvatele města, studenty univerzit i turisty. Systém sdílených kol umožňuje půjčit si kolo na jednom stanovišti a vrátit jej na jiné.
Město spustilo toto trvalé opatření v rámci kampaně Evropský týden mobility v roce 2017 s cílem podpořit udržitelnou mobilitu města. Konstrukce kola je pevná a kola jsou ukotvená ve stojanech ve speciální stanici s automatickým uzamčením. Na každém kole je palubní GPS a její odtranění je komplikované.
Během prvních deseti týdnů od spuštění systému sdílených kol se do něj zaregistrovalo přes 4400 uživatelů. O sdílená kola je velký zájem a slouží jako plnohodnotný doplněk MHD. Pomáhá tak městu stát se smart městem.

Vztah ke strategickým a jiným odborným dokumentům:
Návaznost na koncept Smart city Nitra.

Financování:
Město Nitra přispělo na projekt částkou 27 000 eur.

Popis realizace opatření:
Město Nitra ve spolupráci s dopravcem Arriva a.s. vybudovalo a provozuje službu sdílených kol celkem v 7 lokalitách a celkovém počtu 70 jízdních kol. Celkem 6 ze 7 lokalit se stanicemi sdílených kol je vybaveno inteligentními lavičkami se solárním dobíjením a wifi připojením. Za první měsíc využilo tuto službu 4 400 lidí.

Komunikace s veřejností:
Webové stránky města Nitra, webové stránky k bikesharingu arriva.bike.sk, sociální sítě Facebook a Instagram (vyhlášená fotosoutěž), Informační leták a cyklomapa.

Odkazy a přílohy:
Odkaz na webové stránky s informacemi o bikesharingu: https://arriva.bike/,
https://www.nitra.sk/zobraz/obsah/19738.

Dopady opatření:
Podle údajů z Arrivy je služba bikesharingu denně využívaná v průměru 120-krát. Obyvatelé a návštěvníci Nitry si nejčastěji půjčují kola na stanovišti Mestský park a Trieda A. Hlinku při centru města.

Doplňující informace:
Kola je možné si vypůjčit za 0,50 eura/h, s tím, že tato hodinová sazba je během prvních čtyř hodin pronájmem. Pokud si kolo půjčíte na více než 4 hodiny, zaplatíte za 24 hodin maximální částku limitovanou na 3 eura.
Dostupné je i předplatné za 25 eur na 12 měsíců. Co se týče registrace, stačí se zaevidovat a zaplatit platební kartou na stránce arriva.bike resp. přes aplikaci arriva bike, která bude pro smartphony dostupná na Google Play a také prostřednictvím aplikace v Apple Store.

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.