Arboria bike – sdílená elektrokola v Trnavě

Zadavatel: Město Trnava
Partneři: Město Trnava a Lucron Development, a.s.
Zpracovatel(é)/realizační firmy: Lucron Development, a.s.

Kontakt:
bikesharing@trnava.sk

Termín realizace opatření:
srpen 2018 (zkušební provoz) – současnost

Popis a cíle opatření:
V Trnavě byl zaveden systém sdílených elektrokol (tzv. bikesharing), které slouží veřejnosti ke krátkodobému přesunu v rámci města. Cílem opatření je motivovat veřejnost používat elektrická jízdní kola, která představují tradiční a zároveň moderní způsob přepravy. V provozu je 40 elektrokol, dalších deset slouží jako rezerva po dobu oprav.

Financování:
Sdílená elektrokola věnovala městu společnost Lucron Development, a.s.

Popis realizace opatření:
Sdílená elektrokola věnovala městu společnost Lucron Development, a.s., která v Trnavě buduje novou městskou čtvrť Arboria. Výhodou opatření je to, že poskytnutá jízdní kola nepotřebují parkovací stanice.

Komunikace s veřejností:
Podrobnosti o fungování systému a další informace jsou zveřejněny na https://www.arboriabike.sk/ a na trnava.sk.

Zapojení veřejnosti:
Zájemci o využívání sdílených elektrokol se mohou zaregistrovat v Kanceláři prvého kontaktu na mestkom úrade (Trhová 3). Na území města se nachází celkem téměř 90 stanovišť,  kde si lze volná kola zapůjčit prostřednictvím mobilní aplikace Freebike nebo skrze speciální kartu. Elektrokola uživatelé vracejí na stanoviště, které leží v blízkosti cíle jejich cesty. Zde je poté ihned k dispozici pro další zájemce. Platba funguje na předem zvolený paušál. Na pomoc s případnými technickými problémy bude zřízena kontaktní linka. Zatím je bikesharing v testovacím provozu, jehož cílem je odstranit všechny nedostatky a nastavit systém co nejlépe. Do testovacího provozu se zapojili stovky zájemců, kteří se v srpnu 2018 přihlásili na výzvu.

Odkazy a přílohy:
https://www.arboriabike.sk/
http://www.trnava.sk/sk/aktualita/rozbehnite-to-s-arboria-bike-zdielane-elektrobicykle-vas-rychlo-a-pohodlne-prevezu-trnavou-1

Dopady opatření:
Využívání elektrokol je ekologické a zároveň praktické pro pohyb ve městě, protože umožňuje rychleji se přemístit z jednoho bodu do druhého bez zdržení v dopravní zácpě či vlivem problémů s hledáním parkovacího místa. Cesta je navíc oproti klasickému jízdnímu kolu rychlejší i díky elektrickému pohonu.

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.