Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě

Nová podoba informačního systému pro městskou hromadnou dopravu a pro veřejný prostor na území hlavního města Prahy je výsledkem mezinárodní soutěže, kterou v září 2021 vyhlásil ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy). Od léta do konce letošního roku proběhne pilotní testování nového designu a nových fyzických i digitálních prvků, v rámci něhož budou moci obyvatelé Prahy informační systém vyzkoušet a poskytnout k němu zpětnou vazbu. Po vyhodnocení připomínek se počítá s postupným nasazením nového systému v roce 2023, především tam, kde původní prvky technologicky doslouží nebo v místech, kde jsou plánovány rekonstrukce.

Celková obměna systému tak sice potrvá několik let, ale bude hospodárnější než kdyby výměna proběhla naráz. V mezinárodní konkurenci účastníků soutěže uspěl v anonymním hlasování český tým, který tvoří grafické studio Side2, ateliér A69 architekti a typografické studio Superior Type, doplňuje ho UX designérka Dominika Potužáková a historik a filozof docent Petr Hlaváček. Od výměny informačního systému Praha očekává jeho sjednocení a zlepšení přehlednosti a srozumitelnosti informací pro obyvatele i návštěvníky. Velké dopravní projekty (jako např. stavba metra linky D či nový dopravní Terminál Smíchov) a rychlost rozvoje města zdůrazňují potřebu nového orientačního systému, který odpovídá požadavkům moderní společnosti v 21. století a umožní využití velkého množství online informací, které jsou za město k dispozici. Na rozdíl od současnosti, kdy se o orientační systém stará osm subjektů najednou a některé z nichž si vytvářejí městské části, se o nově instalované navigační prvky bude Praha starat skrze své městské organizace, čímž ulehčí městským částem.

Nový systém s názvem „Čitelná Praha“ bude zahrnovat například totemy, obelisky, směrovky pro pěší, novou grafiku tabulí v metru nebo informací na zastávkách, včetně zcela nových map okolí. Lidé si budou moci systém prohlédnout kromě pilotně umístěných prvků v terénu – ve stanicích metra Háje a Palmovka, také na připravovaných expozicích v prostorách metra nebo prostřednictvím mobilního kontejnerového výstavního systému od IPR (Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy).

Má smysl nový městský navigační systém v době, kdy všichni mají dostupnou vlastní navigaci v mobilním telefonu? „Podle zahraničních zkušeností se potvrzuje, že lidé se ve veřejném prostoru nebo v dopravních prostředcích ujišťují, že jdou správnou cestou, právě pomocí městského orientačního systému, a to i ve chvíli, kdy mají v ruce nejmodernější telefon s mapovými aplikacemi nebo on-line dopravními informacemi. Naším cílem je to, aby si lidé díky novému jednotnému systému cestování městem užili, mohli se kolem sebe dívat a i z rutinní cesty do práce si udělali zážitek z nového poznání,“ vysvětluje v tiskové zprávě ROPID Ondřej Boháč, ředitel IPR hlavního města Prahy.

Zdroj informací a vizuálních materiálů: tisková zpráva ROPID

Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 01
Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 02
Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 03
Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 04

Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 05
Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 06
Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 07
Praha představila podobu jednotného informačního systému pro pohyb ve městě 08
O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.