Podpora využívání veřejné dopravy skrze zlepšení kvality služeb – Jihomoravský kraj razí cestu otevřených dopravních dat

Zvyšování kvality služeb je jednou z cest k podpoře využívání veřejné dopravy. Koordinátor integrované dopravy v Jihomoravském kraji, KORDIS JMK, a.s., v posledních měsících významně rozšířil způsoby sdílení informací a dat, která se týkají například aktuálního zpoždění spojů.

Populární aplikace iRis, která zobrazuje aktuální polohu vozidel, má kromě verze pro mobilní telefony s operačním systémem Android nově také verzi pro iOS. Cestující, řidiči či dispečeři ji využívají aplikaci k získání informací o zpoždění, zobrazení jízdních řádů, tarifních zón, aktuálních odjezdů z jednotlivých zastávek nebo nástupišť, výluk nebo mimořádných událostí. Průměrná návštěvnost je 115 000 unikátních přístupů denně, v případě zhoršených povětrnostních podmínek se však výrazně zvyšuje (např. 16. prosince 2022 zaznamenala aplikace 120 000 uživatelů pouze za dopoledne). Servery a mobilní aplikace využívají také řidiči, kteří prostřednictvím svých odbavovacích zařízení mohou sledovat polohu přípojných autobusů, na které mají čekat. Denně je zaznamenáno průměrně 1200 přístupů od řidičů v kraji, což výrazně usnadňuje práci dispečerům na centrálním dispečinku, kteří tak nemusejí odbavovat každou návaznost.

Novinkou pro cestující jsou z hlediska dat také informace na LCD panelech ve vozidlech – nově se na nich zobrazuje také aktuální zpoždění spoje či přípoje v dané zastávce. V případě mimořádných událostí může navíc informace na obrazovku zaslat přímo centrální dispečink. KORDIS navíc aktuálně jedná se Správou železnic o vzájemné výměně dat tak, aby se cestujícím v regionálních autobusech v případě zpoždění autobusu a potvrzení čekání vlaku na autobus dispečerem Správy železnic zobrazovaly také informace o tom, že vlak bude na zpožděný autobus čekat a konkrétně do jakého času.

KORDIS poskytuje data také vývojářům, což umožňuje vznik zajímavých projektů využívajících informace o aktuální poloze spojů, jízdních řádech nebo statistická data. Díky přechodu na jednotný formát jízdních řádů GTFS a nadstavbu GTFS-RT, tak bude v letošním roce možné vyhledávat spojení v reálném čase například v Google Mapách a zobrazit si i další informace o aktuálním provozu.

Zdroj informací:https://zdopravy.cz/informace-o-aktualni-poloze-vozidel-ids-jmk-vyuzivaji-cestujici-stale-casteji-137239/

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2022
Tento projekt je financován z výzkumného a inovačního programu Evropské Unie Horizont 2020 na základě grantové dohody č. 815008.