Stále více rodičů vozí děti do školy autem i přesto, že bydlí v její blízkosti, což má negativní dopady jak na městskou dopravu, tak především na samotné děti, kterým chybí přirozený pohyb, aktivita a svoboda. Bratislavský projekt Ulice pro děti se snaží participativním přístupem zlepšit podmínky pro aktivní dojížďku dětí do škol.
Projekt zaměřený na zlepšení bezpečnosti ulic v okolí škol a navrácení svobody pohybu dětí v sousedstvích, v nichž vyrůstají, realizuje Metropolitní institut Bratislavy (přidružený člen sítě CIVINET) spolu s Magistrátem hlavního města Bratislavy. Cílem je zvýšit procento školáků, kteří chodí do školy pěšky, na kole nebo veřejnou hromadnou dopravou a připravit pro to podmínky v ulicích města. Zároveň projekt cílí na zlepšení povědomí dětí o pravidlech silničního provozu a jejich informovanosti o mobilitě s důrazem na pěší chůzi.
Pilotní fáze projektu začala v roce 2022 na základní škole Tbiliská, kterou navštěvuje 830 dětí. Škola byla vybraná záměrně – nachází se na ulici spravovan é přímo hlavním městem, sousedí s rezidenční zónou a především čelí ve všední dny každé ráno hustému dopravnímu provozu ve svém okolí. Testovací fáze sestávala ze tří hlavních aktivit:
Zjištění z pilotní realizace projektu budou využity při rozšíření projektu na další školy – aktuálně se do něj zapojilo dalších deset bratislavských škol. Stává se tím největší participativní akcí, jakou kdy hlavní město Slovenska v oblasti zlepšení bezpečnosti a inkluze v okolí škol realizovalo. Z výsledků participace a sběru dat, získají odborníci z MIB důkladný obraz o okolí školy a fungování veřejného prostoru, na základě nějž navrhnou nejlepší možný postup pro zlepšení dopravní situace v okolí dané školy. Na všech deseti školách dojde ke krátkodobým i dlouhodobým změnám v dopravě, zahrnujícím například snížení maximální povolené rychlosti v úseku před vstupem do školy, instalací prvků pro zklidnění dopravy či realizaci opatření, která zlepší viditelnost dětí na přechodech pro chodce.
V plánu jsou také aktivity zaměřené na vzdělávání v oblasti bezpečnosti, začleňování dětído nového prostředí nebo zvelebování veřejného prostoru. Důležitým prvkem zůstává informování o benefitech z pohybu – na vybraných školách se například uskuteční jednodenní pěší školní autobus, který na ZŠ Tbiliská sklidil úspěch a přispěl k tomu, že v den jeho konání nebyla ráno před školou dopravní zácpa.
Projekt Ulice pro děti je součástí komplexní iniciativy „Mesto pre deti“, na které s Metropolitním institutem Bratislavy a městem Bratislava spolupracuje UNICEF Europe & Central Asia. Díky tomu se projekt rozšíří o aktivity zvyšující inkluzivnost prostředí pro děti z Ukrajiny.
Zdroj informací a podkladů k článku: https://bit.ly/Ulicepredeti_2023