Cyklistická infrastruktura a plánování měst: Seminář CIVINET v Opavě přinesl inspiraci i konkrétní řešení

Ve středu 6. března se v Opavě konal odborný seminář CIVINET zaměřený na cyklistickou dopravu, plánování infrastruktury a práci s daty. Akce přilákala téměř 50 účastníků z řad městských samospráv, odborníků na mobilitu i zástupců neziskového sektoru. Diskuse se soustředily na strategické plánování cyklodopravy, inovativní přístupy a příklady dobré praxe z českých a slovenských měst.

Dopolední část: Strategie, bezpečnost a mapování cyklodopravy

Po úvodním přivítání ze strany organizátorů a uvolněného radního pro oblast dopravy, výstavby a životní prostředí, Petra Popadinece, představil Tomáš Novák, krajský cyklokoordinátor Moravskoslezského kraje, Koncepci rozvoje cyklistické dopravy a její propojení s regionální strategií mobility. Na něj navázal Josef Laža z MAPPA Ostrava, který přiblížil nový přístup města k plánování cyklodopravy. V Ostravě už cyklotrasy nevznikají podle předem připravených cyklistických tras, ale jsou plánovány tak, aby byly integrovány do celkové rekonstrukce ulic. Město má připraveno řadu záměrů, které v budoucnu propojí s dalšími projekty v konkrétní ulici a vytvoří komplexní funkční infrastrukturu počítající s cyklistickou dopravou.

Další část programu se věnovala dopravnímu chování cyklistů, bezpečnosti infrastruktury a konkrétním opatřením, jako jsou ochranné pruhy, zklidňování dopravy a vizuální oddělení cyklistů a chodců. Michal Kalina ze spolku Auto*Mat představil výsledky výzkumu k vnímání bezpečnosti infrastruktury pro aktivní mobilitu, realizovaného mezi více než tisícovkou cyklistů. Dušan Vaculčík, cyklokoordinátor města Opava, uvedl účastníky do kontextu aktuální situace ve městě, kterou následně, pod vedením Petra Daňka z Centra dopravního výzkumu, diskutovali nad mapami, kdy hledali možnosti řešení výzev souvisejících s cyklistickou infrastrukturou. Účastníky jsme také zapojili do krátkého interaktivního průzkumu týkajícího se problémů, práce s daty a potřeb v oblasti cyklistické dopravy.

Velkou inspirací byl příklad dlouhodobého pronájmu kol ve slovenské Trnavě, který představil Peter Rozsár z Městského úřadu Trnava. Město v letošním roce plánuje rozšířit nabídku na 800 kol, včetně speciálně upravených modelů pro děti a seniory.

Odpolední část: Bikesharing, práce s daty a exkurze po Opavě

Odpolední program nabídl několik dalších zajímavých prezentací. Michael Cestr a Kristýna Kutálková z Odboru rozvoje města Krnov představili úspěšný rozvoj bikesharingu v Krnově, který ukazuje, jak může i menší město efektivně podporovat cyklodopravu.

Důležitým tématem byl také sběr a analýza dat o cyklistické dopravě, kde představil Ladislav Matej z občanského sdružení Bajkom systémy Telraam funfující v Ružomberku a Luboš Kala z Partnerství, o.p.s. sčítače cyklistické dopravy EcoCounter. Tyto technologie umožňují městům efektivně sledovat pohyb cyklistů (v případě Telraam všech účastníků dopravního provozu) a optimalizovat infrastrukturu na základě reálných dat.

Závěr semináře patřil exkurzi po Opavě, kterou vedl Dušan Vaculčík, cyklokoordinátor města Opava. Účastníci si prohlédli již realizovaná opatření na podporu cyklodopravy a diskutovali o možnostech řešení stávajících problémových lokalit.

Akci spolupořádalo Centrum dopravního výzkumu a město Opava. Děkujeme všem účastníkům za inspirativní diskuse a těšíme se na další setkání – tentokrát v Plzni.

O nás
Kontakty
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Líšeňská 33a
636 00 Brno
Email: civinet@cdv.cz
Manažer sítě CIVINET Česká a Slovenská republika: Statutární město Olomouc
Sekretariát CIVINET Česká a Slovenská republika: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.
Partneři CIVINET Česká a Slovenská republika: Ministerstvo dopravy ČR, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Ochrana osobních údajů
Copyright © 2024
CIVINET Česká a Slovenská republika je součástí iniciativy CIVITAS, programu financovaného EU, který usiluje o to, aby se udržitelná a inteligentní mobilita stala realitou pro všechny. Více informací – civitas.eu.