Frýdek – Místek: MHD zdarma

Více než 6 let jezdí obyvatelé Frýdku-Místku bezplatně autobusovou dopravou v rámci projektu MHD zdarma. Počet cestujících od zahájení projektu v roce 2011 stoupl o zhruba tři miliony za rok. MHD zdarma měla podle původních plánů fungovat do doby, než bude vybudován obchvat města, který je stále v nedohlednu. Postupně se do systému přidaly další obce v okolí, které na autobusy a bezplatnou dopravu svých obyvatel přispívají. V rozpočtu Frýdku-Místku bylo v roce 2017 na provoz MHD vyčleněno téměř 80 milionů korun. Autobus frýdecko-místecké MHD přepraví každoročně několik milionů cestujících (7,2 milionu cestujících/rok 2016) V současnosti tvoří síť MHD devatenáct linek.

O zapojení do systému bezplatné frýdecko-místecké MHD navíc mají dlouhodobě zájem další dvě obce. Zatímco v Metylovicích už s autobusy MHD mají zkušenosti, protože tam zajíždějí o víkendu, v sousední Lhotce by šlo o novinku. O rozšíření systému městské hromadné dopravy usilují obě obce společně, mají totiž společné autobusové linky. V současné době tam zajišťuje dopravní obslužnost Moravskoslezský kraj, který musí s prodloužením linek bezplatné MHD do vesnic na Frýdlantsku dát souhlas.

Po vzoru dalších tuzemských měst - vzorem je dopravní podnik v Mladé Boleslavi, který v tuzemsku vznikl jako jediný po revoluci – byl založen Dopravní podnik Frýdek-Místek. „Hlavním důvodem pro založení městského dopravního podniku bylo narušit současné monopolní postavení společnosti ČSAD Frýdek-Místek, která zajišťuje městskou hromadnou dopravu a svým způsobem určuje městu ceny a podmínky, za jakých budou autobusy po městě jezdit a přepravovat cestující,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

Fakta o MHD ve Frýdku-Místku:

- vydáno přes 20 tisíc čipových karet v rámci projektu MHD zdarma, což je zhruba   čtvrtina obyvatel obsluhovaného území
- tržby za jízdné v roce 2016 činily 12,1 milionu korun, před zavedením MHD zdarma       v roce 2010 to bylo 23,7 milionu korun
- obyčejná jízdenka pro ty, kteří nevlastní čipovou kartu, stojí u řidiče 10 korun (pro děti   od 6 do  15 let je cena 5 korun)
- na financování MHD mimo Frýdek-Místek se podílí krajský úřad a dotčené obce   (průměrný příspěvek jedné obce je asi 280 tisíc korun ročně)

Jak jezdit zdarma

Jezdit zdarma autobusy frýdecko-místecké hromadné dopravy mohou všichni, kteří si koupí čipovou kartu a doloží, že nemají vůči městu dluhy. Vydání čipové karty včetně kuponu, aktivace a obalu stojí 300 korun a trvá 15 dní, prodlužovací kupon na další rok vyjde na jednu korunu.

Zdroj: https://fm.denik.cz/zpravy_region/mhd-nejen-po-meste-zdarma-co-bude-dal-20170331.html.

Comments are closed.